Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego nie można stosować grzałek w zbiornikach ze stali nierdzewnej?


Nie wolno stosować grzałek w zbiornikach ze stali nierdzewnej, bowiem następuje korozja elektrolityczna (galwaniczna), niszcząca powłokę grzałki (grzałka ulega korozji i się przepala). Stąd w stosunkowo krótkim czasie (zależnie od składu chemicznego wody jest to zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy) pojawiają się wżery na elemencie grzejnym, który przecieka i grzałka nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Użycie elementu grzejnego wykonanego w całości z takiego samego materiału, jak zbiornik również nie rozwiązuje problemu korozji, jedynie wydłuża okres pojawienia się wżerów na elemencie grzejnym o kilka miesięcy.

Wżery na elemencie grzejnym zmniejszają grubość ścianki. Objawia się to dużym prądem upływu – inaczej mówiąc zadziałaniem bezpiecznika różnicowo-prądowego, a w przypadku jego braku – tzw. rozszyciem (pęknięciem) elementu grzejnego.

W urządzeniach zamkniętych ze stali nierdzewnej należy montować anodę magnezową, którą należy okresowo wymieniać (co 12 - 18 miesięcy). Jeśli jest anoda magnezowa w zbiorniku i będzie okresowo kontrolowana to można zamontować grzałkę.

Montowa w bojlerach ze stali nierdzewnej anoda z magnezu ma za zadanie ochronę przed korozją galwaniczną całego układu. W środowisku elektrolitu stykające się ze sobą różne materiały tworzą ogniwa galwaniczne i mniej szlachetny metal (anoda) ulega korozji. Materiał stanowiący katodę w takiej parze nie koroduje lub koroduje bardzo powoli. W przypadku łączenia stali nierdzewnej z miedzią to stal nierdzewna jest katodą, więc może spowodować korozję grzałki miedzianej.

Zapobiega się temu przez wprowadzenie to takiego środowiska materiału bardziej anodowego, czyli magnezu, który utworzy ze stalą nierdzewną parę elektrochemiczną i ulegnie korozji szybciej niż miedź, chroniąc w ten sposób grzałkę z miedzi. Stan anody z magnezu należy, więc kontrolować i cyklicznie ją wymieniać. Dopuszcz się montaż w zbiornikach otwartych oraz zbiornikach zamkniętych z zamkniętym obwodem i małą ilością wody (np. grzejniki drabinkowe - łazienkowe).

pixelpixelpixel